Robaki dla ptaków

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średnim ptakiem, który mieszka w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części Afryki. Także na obszarze Polski gatunek ten bez wątpliwości uznać można za rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej barwnych ptaków z rodziny krukowatych, które zobaczyć można na terenie całej Europy.

Jego nieprzeciętne połączenie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, iż ptak ten jest szalenie prosty do rozpoznania. Samiec i samica sójki wykazują jednakowe ubarwienie i niezwykle zbliżone do siebie rozmiary ciała. Piękne prążkowane pióra sojki niezwykle często można zobaczyć w spadających liściach z drzew, ponieważ to właśnie w okresie jesieni ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra.

Pokarm dla ptaków

Pióra sojki mogą zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Starczy zaledwie jedno pióro, by znający się na rzeczy ornitolog, mógł stwierdzić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których można podać wiek tych ptaków. Długość ciała sojki osiąga najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się natomiast w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Czytaj dalej Robaki dla ptaków