Trochę ciekawostek o ptakach

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (zaliczanych również niegdyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten żyje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te bardzo często docierają też aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego gatunku ptaka zobaczyć można ponadto w północnej części Azji oraz Ameryce Północnej.

Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, bowiem po części traktuje się go jako osiadły, a częściowo za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego ptaka czasem, w którym podróżuje w stronę południowej Europy albo też północnej Afryki. W Polsce mysikrólik pospolity upodobał sobie świerkowe lasy górskie , a także zlokalizowaną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską i Białowieską.

Ptaki ciekawostki

Jest to ptak szalenie popularny na obszarze Polski, a jego najmniejszą najniższą liczebność można zauważyć w tych rejonach, w których nie znajdują się wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest najmniejszym ptakiem na obszarze całego kontynentu. Pomimo, iż w wielu przypadkach za najmniejszego ptaka traktowany jest strzyżyk, to właśnie osiągając najwyżej 9 centymetry długości mysikrólik, zajmuje w tej kategorii niezaprzeczalne pierwsze miejsce na podium. Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Czytaj dalej Trochę ciekawostek o ptakach