Robaki dla ptaków

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średnim ptakiem, który mieszka w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części Afryki. Także na obszarze Polski gatunek ten bez wątpliwości uznać można za rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej barwnych ptaków z rodziny krukowatych, które zobaczyć można na terenie całej Europy.

Jego nieprzeciętne połączenie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, iż ptak ten jest szalenie prosty do rozpoznania. Samiec i samica sójki wykazują jednakowe ubarwienie i niezwykle zbliżone do siebie rozmiary ciała. Piękne prążkowane pióra sojki niezwykle często można zobaczyć w spadających liściach z drzew, ponieważ to właśnie w okresie jesieni ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra.

Pokarm dla ptaków

Pióra sojki mogą zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Starczy zaledwie jedno pióro, by znający się na rzeczy ornitolog, mógł stwierdzić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których można podać wiek tych ptaków. Długość ciała sojki osiąga najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się natomiast w przedziale od 52 do 58 centymetrów.

Ptaki te zdecydowanie nie są zaliczane do większych, a masa ich ciała wynosi zwykle od 150 do 180 gram. Sojka jest ptakiem, którego w lecie można rozpoznać po charakterystycznym, ostrym skrzeku „kreecz”, czy też „kaszach”. Jest to ptak niezwykle hałaśliwy, który ma zdolność do naśladowania głosów ptaków, które miał okazję spotkać w trakcie swoich wędrówek. Sójka to również ptak bardzo czujny, który wielokrotnie nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *